Информација за родитеље о мерама за спречавање ширења инфекција

На основу препорука Министарства просвете, науке  и технолошког развоја од 11.3.2020. године.

Информација о мерама спречавања ширења инфекција које се спроводе у нашој установи од 12.3.2020.

* Рано ујутро, пре уласка деце као и више пута у току дана се проветравају просторије у којима бораве деца.

* Обавезан је свакодневни боравак деце на отвореном простору.

* Обавезно је прање руку пре уласка у радну собу, пре и после јела, после употребе тоалета, после боравка у дворишту.

* Правилно коришћење и одлагање папирних марамица после једнократне употребе.

* Редовно прање и дезинфиковање просторија, играчака, радних површина и постељине по hccp прописима.

* Свако дете које похађа наш вртић је уредно вакцинисано.

* Васпитачи, медицинске сестре – васпитачи, медицинске сестре на пзз свакодневно прате опште здравствено стање деце.

* У случају симптома вирусне инфекције (температура, малаксалост, слабост, цурење из носа…) дете се изолује у посебну просторију и одмах се зове родитељ.

* Дете се прима назад у вртић само уз лекарску потвду да је здраво.

Све манифестације и приредбе које се одржавају у затвореном простору се одлажу.

Мере за спречавање ширења инфекција који се препоручују родитељима

* Обавезно је прање руку чим се уђе у кућу, пре и после јела, после употребе тоалета, после играња са животињама (млаком водом и сапуном трљати руке најмање 30 секунди )

* Обавезно проветравање свих просторија у кући, сваких сат времена 5-15 мин.

* Редовно одржавање хигијене постељине и гардеробе.

* Правилно коришћење папирних марамица, као и њихово одлагање (једнократна употреба и бацање у канту за смеће).

* Обратити пажњу да дете прљавим рукама не додирује лице (очи, нос, уста).

* Ако дете има температуру, кашље, кија, не осећа се добро, никако га не доводити у предшколску установу. Обратити се свом изабраном лекару.

* Од 13.3.2020. родитељи су обавезни да дете које доводе у вртић пре 7.00 часова оставе у дежурној групи, код дежурног васпитача.

Због обавезног проветравања простора (прозори су отворени) у остале собе се до 7.00 часова без пратње васпитача не улази из безбедоносних разлога.

Fertőzések elleni óvintézkedési tanácsok a szülők részére

* Kötelező kézmosás miután a házba belépnek, evés előtt és után, a toalet használata után, az állatokkal való érintkezés után valamint a szabadban való tartózkodás után

( langyos vízzel és szappannal, 30 másodpercig).

* Kötelező a szobák szellőztetése óránként 5-15 percre.z ágynemű és a ruházat rendszeres tisztántartása.

* A papírzsebkendő megfelelő használata és használat utáni tárolása (egyszeri használat után azonnal eldobni a szemetesbe).

* A gyerekeknek piszkos kézzel tilos megérinteni a szemet, orrot, szájat.

*Ha a gyermek lázas, köhög, rosszul érzi magát semmilyen körülmények között ne engedjék közösségbe-óvodai csoportba. forduljanak a kiválasztott orvoshoz.

* 2020. március 13-tól kezdve a 7 óra előtt érkező gyermekek szülei kötelesek gyermeküket személyesen bekísérni az ügyeletes csoportba, átadni az ügyeletes óvónőnek. A kötelező reggeli szellőztetés miatt (nyitott ablakok mellett) az épület többi szobája 7 óráig nem használható óvónő felügyelete nélkül, biztonsági okokból.